Підписка
на новини

Амброзія полинолиста: методи знищення

Амброзія полинолистаДля багатьох пересічних громадян назва рослини «амброзія полинолиста» асоціюється у першу чергу із тяжкою алергічною реакцією, на яку страждають багато наших співвітчизників. Недарма ж цей бур’ян відноситься до групи «карантинних». З іншого боку, для сільгоспвиробників амброзія – це смітна рослина, яка зустрічається у посівах колосових зернових культур, соняшнику, кукурудзи, зернобобових, одно- та багаторічних трав. Окрім того, цей бур’ян засмічує сади, узбіччя доріг, присадибні ділянки, лінії електропередач тощо. Звичайно, якщо не вдаватись до активних заходів боротьби із такою небезпечною рослиною, то у результаті постраждає продуктивність культур та майбутній урожай.

Амброзія полинолиста: коротка характеристика

Повна назва: амброзія полинолиста, на російській мові — амброзия полыннолистная (Ambrosia artemisiifolia L.)

Клас: дводольні

Родина: айстрові (Asteraceae)

Спосіб живлення: непаразити

Тривалість життя: малорічні, ярі, пізні ярі

Поширення: Степ, Полісся, Лісостеп

Стебло пряме, 80—250 см, злегка борозенчасте, вкрите гілочками.

Листки подвійно-перисто-роздільні, з видовженими ланцетними часточками, супротивні.

Коренева система стрижнева, поширюється на глибину до 4 м

Розмножується насінням.

Цвіте та плодоносить у серпні—жовтні.

Суцвіття — роздільностатеві кошики зеленого кольору.

Плід — сім’янка, насіння обернено-яйцеподібне, розміром 1,5—2,3×0,8—1,5 мм, достигає у вересні—жовтні.

Репродуктивна здатність — до 88 тис. насінин на одній рослині.

Насіння зберігає життєздатність у ґрунті до 40 років, період спокою — понад 6 місяців.

Проростає у межах температур 6—22°С, сходи з’являються з глибини до 8 см у березні—травні.

Способи контролю

Отже, виділяють наступні методи боротьби із амброзією:

  1. Біологічний. Вважається найбільш бюджетним і полягає у тому, щоб дозволити амброзієвій совці та амброзієвому листоїду знищувати дану рослину. Мінус: аграрії не можуть вплинути на популяції цих комах, а тому не можуть забезпечити їх присутність на бур’янові.
  2. Карантинний. Даний метод передбачає постійний контроль за посівним матеріалом на наявність у ньому насіння смітних рослин. Окрім того, проводиться очищення та дезінфекція знарядь праці, за допомогою яких збирається урожай.
  3. Фітоценотичний. Полягає у скошуванні травостою амброзії. При цьому проводити скошування необхідно правильно, щоб не спровокувати розгалуження кореневої системи бур’яну та проростання десятків нових рослин.
  4. Агротехнічний. Найпопулярніші способи даного методу контролю амброзії – це лущення стерні та поступове знищення насіння рослини у ґрунті.
  5. Хімічний. У цьому випадку мова йде про застосування пестицидів. Торгова марка «Грінфорт» — український виробник засобів захисту рослин, пропонує системний післясходовий гербіцид Грінфорт ДД 475 для захисту від амброзії полинолистої посівів кукурудзи та колосових зернових. Вказаний засіб характеризується високою ефективністю та відмінною якістю.