Гельмінтоспоріоз: характеристика захворювання

ГельмнітоспоріозЗернові колосові, кукурудза, суданська трава, сорго – це культури, які найбільш часто уражаються таким небезпечним грибковим захворюванням як гельмінтоспоріоз. На території нашої країни дана хвороба розповсюджена у західних областях та у південному регіоні. А взагалі, гельмінтоспоріоз є великою проблемою для США, Мексики, Далекого Сходу та деяких держав Європи.

Гельмінтоспоріоз: шкідливість

Інфікування листя культур даним захворюванням фактично означає загибель рослини. При умові, що хвороба з’являється до появи приймочок, втрати урожаю можуть сягнути 50%. Тобто, гельмінстоспоріоз може завдати значних економічних втрат сільськогосподарському виробництву.

Як розповсюджується інфекція?

Джерелами гельмінтоспоріозу, як правило, виступають:

  • рослинні рештки (на листі, залишках від обгорток качанів кукурудзи). До речі, таким чином патоген чудово зимує у вигляді міцелію та конідій на поверхні землі або на глибині до 10 сантиметрів;
  • інфіковане насіння, яке готується до посіву;
  • півняче просо (або плоскуха звичайна) – це бур’ян, який теж може виступати у якості резерватора збудника гельмінтоспоріозу.

Конідії даного захворювання у літній період з легкістю трансформуються у хламідоспори, що мають здатність до тривалого збереження навіть при несприятливих погодних умовах. Найцікавіше, що при цьому їхні оболонки можуть потовщуватися і, таким чином, захищати себе.

Як проявляється гельмінтоспоріоз?

Невеликі білуваті, а згодом бурі довгасті плями з темно-коричневою облямівкою, що утворюються на листі сільгоспкультури, — це і є перша ознака хвороби. При високій вологості повітря у центрі плям виникає наліт оливко-бурого відтінку, який означає спороношення патогену ( згодом він проявляється як чорна повстяна пліснява). Завершальний етап  — це світлішання тканин у середині плям.

Як захиститись від гельмінтоспоріозу?

  1. Найефективніший захист – це вирощування модифікованих гібридів, стійких до захворювання.
  2. Обов’язкова оранка восени, після збирання урожаю, та очищення полів від рослинних решток.
  3. Використання протруйників для насіння, щоб попередити виникнення захворювання.
  4. Застосування фунгіцидів. Одним із найефективніших засобів боротьби проти гельмінтоспоріозу є хімічний препарат від торгової марки Грінфорт – Грінфорт КД 500. Використовуючи у своїй господарській діяльності цей фунгіцид, можете бути впевнені, що проблема із грибковою хворобою буде вирішена ефективно, якісно та на тривалий час. Окрім того, що Грінфорт КД 500 є прекрасним захистом від гельмінтоспоріозу, він також має вплив на борошнисту росу, септоріоз, іржу, кореневі гнилі, плямистості та різновиди сажки.