Підписка
на новини

Грицики звичайні: користь для здоров’я, шкода для посівів

Грицики звичайніЗабур’яненість посівів – це «вічна» та нездоланна проблема сільгоспвиробників, з якою їм доводиться боротись від сезону до сезону. При чому, окрім боротьби, необхідно також проводити різні профілактичні заходи з метою уберегти культури та забезпечити нормальні умови для їхнього розвитку. Цікавий факт: серед бур’янів існує цілий ряд рослин, які є надзвичайно шкодочинними для культур, але вважаються цілющими для тварин і рослин. Одним із яскравих прикладів виступають грицики звичайні, які засмічують посіви ярих та озимих зернових культур, просапних та городніх. Цей вид рослинності важко піддається контролю та негативно впливає на продуктивність сільгоспкультур.
Проте, наземна частина грициків збирається під час цвітіння (в період від квітня до вересня), висушується та застосовується у лікувальних практиках.

Грицики звичайні: характерні ознаки

Назва: грицики звичайні, російською — пастушья сумка обыкновенная (Capsella bursa pastoris L.)
Клас: дводольні
Родина: капустяні (Brassicaceae)
Спосіб живлення: непаразити
Тривалість життя: малорічні; зимуючі
Поширення: Лісостеп, Полісся, Степ
Стебло пряме, розгалужене, заввишки 20—40 см.
Листки у прикореневій розетці, перисторозсічені, верхні стеблові — сидячі, цілі краї або зубчасті.
Коренева система: стрижнева.
Розмножується насінням.
Цвіте з ранньої весни до жовтня.
Суцвіття — волоть, квітки дрібні, білі або рожевуваті.
Плід — стручок, насіння овальне, розміром 0,7—1×0,5—0,2 мм, достигає у червні—серпні.
Репродуктивна здатність — близько 73 тис. насінин на одній рослині (дає 2—3 покоління).
Зберігає життєздатність у грунті до 35 років.
Період спокою до 6 місяців.
Проростає у межах температур 1—26°С. Сходи з’являються з глибини 1—2 см у березні—травні та у серпні—вересні.
Грицики звичайні поширені у кожному регіоні нашої країни. Сьогодні найбільш ефективним методом боротьби із даною рослиною вважається використання гербіцидів. Так, наприклад, знищити грицики у посівах цінних технічних культур — соняшнику і кукурудзи допоможе системний хімічний препарат, що виробляється українською торговою маркою «Грінфорт» — Грінфорт Хорс. Окрім багатьох видів однорічних дводольних бур’янів, Грінфорт Хорс також застосовують для контролю однорічних злакових.

Лікувальна цінність грициків

По-перше, настоянки та ліки на основі грициків діють кровоспинно при маткових кровотечах (гінекологія) і при гематурії. По-друге, дана рослина допоможе при кровоточивому геморої, крововиливах у шлунку та кишечнику, а також при туберкульозному кровохарканні.