Кореневі гнилі: різновиди та характеристика

Кореневі гниліПшениця являється українським аналогом «чорного золота», тобто на міжнародних споживчих ринках вирощувана на вітчизняних полях культура є еталоном якості та високих стандартів. Саме тому для наших аграріїв вкрай важливо отримувати високі врожаї пшениці, щоб мати змогу забезпечувати і внутрішніх, і зовнішніх споживачів. Проте, активно розвиватись цій культурі заважають багато негативних факторів, одним із яких є небезпечне та поширене захворювання – кореневі гнилі.

         Кореневі гнилі: типи

Найбільш розповсюдженими вважаються чотири різновиди кореневої гнилі:

  • звичайна;
  • фузаріозна;
  • церкосперельозна;
  • офіобольозна (гайманоміцетова).

Їх виділяють за такими показниками як збудник хвороби та агроекологічна зона. Як правило, у одній кліматичній зоні поширений один тип кореневої гнилі, який є найшкідливішим для того регіону. Для нашої країни характерні фузаріозна гниль та звичайна. Розглянемо детальніше їхні характеристики.

Фузаріозна коренева гниль

Достатнє або нестійке зволоження – це найкращі умови для процвітання даного типу захворювання. Вражає рослини різних вікових груп. Спричиняє загибель проростків культури ще до того, як вони з’являються на поверхні землі. Проявляється у вигляді бурих первинних і вторинних корінців, підземного міжвузля та основ стебел. Уражені органи спочатку буріють і мають вигляд коричневих кілець або смуг, які потім поглинають усю рослину. Перші прояви захворювання можна спостерігати під час цвітіння культури, а апогей хвороби настає ближче до збору урожаю. У вегетаційний період фузаріозна коренева гниль впливає на загибель продуктивних стебел, а також негативно впливає на густоту посівів. В результаті культура дає недорозвинений колос із непридатним зерном, а іноді взагалі колос є пустим.

Звичайна коренева гниль

Степова зона та лісостеп – це основні регіони «проживання» даної хвороби. Найяскравіше проявляє себе в посушливі та жаркі роки. Побуріння, деформація, кривий проросток, що найчастіше вмирає ще до виходу на поверхню землі – це основні симптоми звичайної кореневої гнилі. Основним джерелом інфекції є уражені рештки культур та насіння, в якому захворювання зберігається у вигляді грибу та конідій. Найцікавіше, що в посушливих умовах хвороба може не втрачати здатності до життєдіяльності протягом п’яти років.

Компанія «Украгроком» пропонує своїм клієнтам вирішити проблему кореневих гнилей ярої та озимої пшениці за допомогою високоефективного фунгіциду Грінфорт ФФ 250. Використовуючи цей засіб, ви не лише отримаєте високий врожай, а й забезпечите відмінну якість зерна.