Пероноспороз соняшника: ознаки, лікування

ПероноспорозЯк довели науковці, гриб Plasmopara є одним із найбільш древніх патогенів серед усіх відомих. Цей гриб відповідає за виникнення пероноспорозу – поширеного грибкового захворювання, на яке страждають багато сільськогосподарських культур, починаючи від соняшника і закінчуючи огірками. Окрім того, дана хвороба може проявлятись у різних формах.

Пероноспороз: форми та прояви

Зазвичай, це грибкове захворювання проявляється наступним чином – соняшник виглядає недорозвиненим, його стебла тонкі і ламкі, а листя хлоротичне і невелике за розмірами. Також на звороті листя є білуватий грибковий наліт (завдяки якому пероноспороз часто називають несправжньою борошнистою росою). Наліт виникає через те, що сама грибниця розповсюджується в тканинах соняшника і поступово через зворотну сторону листка виходить назовні.

Інша форма пероноспороза, навпаки, характеризується потовщеними короткими стеблами, а на звороті листя видніється сіруватий грибковий наліт. Найкращою температурою повітря для розвитку патогену є 16-18ºС, при цьому бажано, щоб вологість була підвищеною.

Якщо відбувається повторне зараження соняшника, який вже достатньо добре розвинений та може дати урожай, його листя вкривається масляними невеликими плямами неправильної форми. На звороті також присутній наліт, в той час як інфекція легко проникає у зав’язь рослини та провокує загибель майбутнього насіння.

Захист від пероноспорозу

Несправжня борошниста роса – хвороба цупка та складна для знищення, може довго зберігатись у стеблах, листі та корінні рослин у вигляді спор. Навіть після повного загнивання рештків культури, гриб може знаходитись у ґрунті до 7 років. Повністю захиститись від пероноспрозу неможливо, проте, є декілька порад щодо обмеження даної хвороби:

  • використовувати для посіву якісні та стійкі гібриди соняшнику;
  • застосовувати протруйники насіння;
  • ні в якому разі не забувати про обробку фунгіцидами.

Грінфорт КД 500 – якісний, високоефективний та дієвий хімічний препарат, який на 100% захистить посіви соняшнику від пероноспорозу. Окрім вищеперерахованих переваг, даний засіб володіє ще одним суттєвим плюсом – він коштує значно дешевше від інших фунгіцидів, адже розроблений та випускається українською компанією «Украгроком».

Крім захисту від несправжної борошнистої роси, Грінфорт КД 500 допоможе позбутись таких грибкових захворювань як септоріоз, гельмінтоспоріоз, іржа, борошниста роса, церкоспорельоз, кореневі гнилі, плямистість, пліснявіння, сажка у зернових колосових культур; біла та сіра гниль, фомоз – у соняшника; церкоспороз – у цукрового буряка.