Поради сільгоспвиробникам щодо мінімізації витрат на захист посівів озимини на півдні України (2016 рік)

Ю. Степанов, менеджер з організації консультативних послугСтепанов1

М. Прищепо ст. н. с., канд. с.-х. н., ІЗЗ НААН

___

На початку весни склалися сприятливі погодні умови для росту і розвитку озимих культур. Запаси вологи в ґрунті досягли відмітки 160 мм, що забезпечило зволоження всього ореолу розповсюдження кореневої системи (багаторічна норма – 140 мм). Раннє відновлення вегетації обумовило швидкий наступ фази трубкування. На посівах, що зійшли восени в оптимальні строки, трубкування озимини очікується в кінці березня, а на пізніх посівах, де сходи отримано в кінці жовтня, – 10-15-го квітня (багаторічна норма – 24-го квітня).

На жаль, адекватно відреагували на такі умови бур’яни. Основними конкурентами за місце під сонцем являються ті з них, що перезимували. З’явились вони разом зі сходами і створили середньорічний фон забур’яненості – 30-50 шт./м2, а на полях з безполицевим обробітком ґрунту він сягає 100 шт./м2 і більше. За такої забур’яненості не важко спрогнозувати, що на неконтрольованих полях з розвиненими посівами втрати урожаю можуть становити 3-5 ц/га, а на слабких і зріджених – до10 ц/га.

DD475Перед трубкуванням з’являться не менш небезпечні конкуренти – багаторічні коренепаросткові: осот рожевий, латук, гірчак степовий та інші. А де низька культура землеробства, міжряддя посівів будуть вкриті озимими злаковими бур’янами – стоколосом покрівельним, метлюгом звичайним та ін. Отже, насамперед треба обстежити посіви на предмет установлення видового і кількісного складу бур’янів, а також ступінь ураженості хворобами. Саме це є основою для застосування того чи іншого гербіциду.

За важких фінансово-економічних обставин товаровиробники змушені підбирати й купувати дешеві гербіциди. У цьому разі найдоступнішими являються препарати з діючою речовиною диметиламінної солі 2,4-дихлорфеноксиоцтової кислоти та диметиламінної солі МЦПА. Загалом такі гербіциди є високоефективними проти поширених в нашій зоні бур’янів – грициків звичайних, кучерявця Софії, сокирок, латуку дикого, сухоребриків, горобейника польового, талабану польового та ін. Ці гербіциди пригнічують і багаторічні дводольні бур’яни. Не діють вони на триреберник, рутку лікарську, мокрицю, підмаренник чіпкий. Гербіциди групи 2,4-Д починають діяти на бур’яни за температури +10…+12 °С, але оптимальна температура їх застосування є +16…+20 °С. Найактивнішими з групи 2,4-Д є гербіциди, до складу яких додаються діючі речовини флоросулам та дикамба. Випробування новітніх за таким складом гербіцидів компанії «Украгроком» — Грінфорт преміум і Грінфорт ДД 475, що проводились в Інституті зрошуваного землеробства, показало додаткові господарські якості їх застосування. По перше: спектр дії поширився на стійкі види бур’янів, по друге: гербіциди швидше надходили до рослини-конкурента та швидше знищували її і по третє: синергізм суміші діючих речовин дозволив розпочинати хімпрополки раніше — за температури +8 °С.

Недоліком гербіцидів являється обмежений термін застосування – до фази трубкування (до 10-15 квітня). Більший ступінь свободи надає агрономам застосування гербіцидів другої групи з наступним переліком діючих речовин: флоросулам, тріасульфурон, амідосульфурон, йодосульфурон-метіл натрію, флуроксипир, трибенурон-метил та інші. Але вони дорожчі.

Випробування нового представника цієї групи– гербіциду Грінфорт ТМ 750 показало високу ефективність його застосування як за низьких — +7 °С так і за високих температур – +20…+25 °С на ранніх стадіях трубкування.

За такого набору особливостей гербіцидів і з метою здешевлення хімпрополки пропонується обрати в поточному році наступну тактику їх застосування. Обприскування розпочати з добре розвинених посівів препаратами групи 2,4-Д за першої можливості, не чекаючи на з’явлення розеток осоту рожевого. Превентивне внесення гербіциду сприятиме оптимальному розвитку рослин озимих культур, які створюватимуть успішну конкуренцію цьому бур’яну. На зріджених і слаборозвинених посівах озимини для пригнічення осоту треба застосовувати максимальні норми сульфенилсечовинних гербіцидів на основі суміші діючих речовин амідосульфурон + йодосульфурон-метил натрію + антидот менфенпир диетил, просульфурон та інших. Час внесення цих гербіцидів збігається з фазою виходу в трубку. У випадку запізнення зі строками обробок препаратами групи 2,4-Д після проходження такої фази слід застосовувати препарати другої групи, але ні в якому разі не затягувати термін їх використання до колосіння.

DSCN9895І на останок. Високі запаси вологи в ґрунті породжують ще два потенційних процеси, що можуть вплинути на урожайність озимих культур. Один – негативно, другий – позитивно. Річ іде про активність збудників хвороб і поживне забезпечення закладки структури урожаю мікродобривами.

У зв’язку зі сприятливими погодними умовами, обов’язковим в поточному році являється застосування превентивного внесення фунгіциду і мікродобрива в баковій суміші з обраним гербіцидом. Скористайтесь повним пакетом захисту озимих і ярих зернових культур і їх мікро живлення, що розроблений компанією Украгроком, до складу якого входить фунгіцидна група препаратів: Гінфорт АС (Азоксистробін, 200 г/л + Флутриафол, 120 г/л ) – 0,75 л/га; Грінфорт ДОК (Тебуконазол, 250 г/л) – 0,7-1,0 л/га; Грінфорт КД 500 (Карбендазим, 500 г/л) – 0,5 л/га; Грінфорт супер (Ципроконазол, 80 г/л + Пропіконазол, 250 г/л) – 0,4-0,5 г/га; Грінфорт ФФ 250 (Флутриафол, 250 г/л) – 0,5 л/га і мікродобриво – Грінфорт універсальний 18-18-18.

Попередні випробування (однорічні) фунгіцидної ланки захисту разом з підживленням мікродобривом, на зрошуваних землях, забезпечили надбавку урожайності понад 6 ц/га.

Отже завіряємо, що виконання порад ранньовесняного захисту озимих культур, в умовах поточного року, заощадить витрати і забезпечить одержання врожаю, який дарують високі запаси вологи.