Прихованохоботник: як захистити ріпак?

ПрихованохоботникРіпак – важлива технічна культура, вирощування якої супроводжується різноманітними проблемами. І аграріям доводиться їх вирішувати. Щоб отримати високий урожай, необхідно піклуватись і про знищення небажаної рослинності у посівах цієї культури, і про запобігання та лікування грибкових захворювань, і про підживлення ріпаку мінеральними добривами, і про контроль за появою комах-шкідників. Останні завдають багато шкоди, живлячись рослиною на різних етапах її розвитку і завдаючи таким чином незворотних негативних наслідків для її подальшого росту.

Прихованохоботник: що це за шкідник?

Окрім ріпаку, цей жук полюбляє додавати у свій «харчовий раціон» такі культури як капуста, редиска, турнепс, ріпа та дикорослі капустяні рослини. Виглядає наступним чином: розмір 2,2-3мм, чорного кольору, покритий лусками і волосками світлого відтінку, з тонкою головотрубкою, підігнутою під груди. Яйця відкладає розміром 0,5мм, округло-овальної форми, білого кольору із відблиском. Личинка розміром 4мм, трохи зігнута, з головою бурого відтінку та з білим тілом, не має ніг. Лялечка світло-жовта, розміром 2,5мм.

Етапи розвитку прихованохоботника

На зимівлю цей шкідник залишається на полі, де відбувалось його живлення, неглибоко у ґрунті або у рослинних рештках. Пробуджуються у квітні, за умови середньої температури повітря 7ºС — 9ºС. Спочатку харчуються бур’янами і капустяними рослинами. Імаго здатні вигризти у бутонах, стеблі та квітконіжках маленькі заглиблення. Проходить 10-15 днів і прихованохоботники спаровуються. Кінець травня – початок червня – час відкладати яйця (одне або два, всередині молодих стручків). Яйцевідкладення триває достатньо довго – від 20 до 30 днів, за цей час самка жука здатна дати 20-30 яєць.

Через 7-10 днів на світ з’являються личинки, що харчуються молодим насінням, обгризаючи його зовні або вгризаючись всередину. Одна личинка за період розвитку завдає шкоди 6-9 насінинам. До речі, зовні пошкоджені стручки дуже важко відрізнити від повноцінних. На 25-30 день личинки зарошують процес розвитку, наскрізь прогризають стручок та падають на землю, щоб почати заляльковування. І ось у липні можна побачити молодих жуків, які знову починають своє живлення за допомогою капустяної рослинності. За рік прихованохоботник розвивається у одній генерації.

Як захистити посіви ріпаку від даної комахи?

  • по-перше, існують природні фактори, що сприяють знищенню прихованохоботників – різноманітні паразити;
  • необхідно дотримуватись просторової ізоляції при плануванні розміщення насінників – від 0,5км до 1км;
  • проводити боротьбу із капустяною рослинністю за допомогою гербіцидів;
  • проведення глибокої зяблевої оранки площ, на яких були розміщені насінники;
  • застосування методу розпушування землі в той час, коли прихованохоботник починає заляльковуватись;
  • при численності 2-3 комахи на одну рослину варто використати засіб хімічного захисту від шкідників – інсектицид Грінфорт ІЛ 200.