Пшеничні, житні та вівсяні трипси

ТрипсиДрібні, малопомітні комахи, що дуже полюбляють харчуватись колосовими зерновими культурами та можуть завдавати суттєвих збитків від своєї «діяльності» — це трипси. Найбільше поширені у Степу та Лісостепу нашої країни. Розрізняються за зовнішніми характеристиками та шкодочинністю.

Трипси: як розрізнити?

Пшеничні трипси виглядають як комахи із чорним або темно-бурим забарвленням, мають дві пари крил із затемненнями біля основи, довжиною 1,5-2мм. Відкладають дуже дрібні яйця білого кольору, личинки – темно-червоні із двома щетинками на крайньому сегменті. Живляться ярою та озимою пшеницею, рідше – житом, висмоктуючи соки із зерна та лусочок рослини. Як результат – колос залишається недорозвиненим, а зернята стають щуплими, легкими та зіпсованими.

Житні трипси мають таке ж забарвлення, як і пшеничні, проте самці цього різновиду комах без крил, довжина тіла не перевищує 1,5мм. Їхня особливість криється в тому, що від ссання житнього колоса останній всихає, не даючи врожаю.

Вівсяні трипси – жовтувато-сірі або сіро-бурі за кольором, розміром 0,9мм. На передніх крилах цих комах є дві повздовжні жилки (на задніх – присутня одна). В результаті їхньої діяльності лусочки вівса стають бурими, а зерно на вигляд уже ніби дозріле.

Заходи боротьби із трипсами:

  • глибока оранка ґрунту перед посадкою та після збирання урожаю. Завдяки такому методу можна знешкодити більш ніж 90% трипсів, які зимують у землі;
  • крім того, варто проводити оранку узбіч полів та канав біля площ із майбутніми посівами, щоб максимально убезпечити урожай від трипсів;
  • необхідно використовувати гербіциди для знищення небажаної рослинності, на якій ці комахи можуть перезимовувати;
  • бажано вчасно проводити посіви зернових, а для вівсу краще використовувати ранні посіви – до того, як трипси повернуться із зимівлі;
  • найефективнішим методом сьогодні є використання інсектицидів – хімічних препаратів, що сприяють загибелі даних комах.

Грінфорт ДМ 400 – це інсектицид від торгової марки Грінфорт, яка є представником вітчизняної агрохімічної промисловості. Цей засіб вирізняється високою ефективністю, малотоксичністю, швидкістю дії та відносно невисокою ціною. Крім того, що даний препарат використовується для знищення трипсів, його також можна застосовувати проти хлібних жуків, п’явиць, попелиць у посівах колосових зернових та проти блішки, цикадки, щитоноски у посівах цукрового буряку.