П’явиця – шкідник озимої пшениці

П'явицяОзима пшениця – важлива сільськогосподарська культура, вирощування якої не завжди є процесом легким та безхмарним. Комахи, бур’яни, грибкові хвороби, гризуни – все це фактори, які не сприяють високій урожайності пшениці. Серед шкідливих комах однією із найбільш розповсюджених у посівах колосових є п’явиця. Цей зеленувато-синій жук, що має металічний відблиск, довжиною 4-5 мм, особливо полюбляє листя зернових, прогризаючи на ньому видовжені дірки.

П’явиця: ознаки та шкодочинність

Після зимівлі, яку даний шкідник проводить на глибині до 5 см у ґрунті на рослинних рештках, соломі або траві, він пошкоджує сходи озимої пшениці. Самки жука відкладають своє потомство у вигляді яєць на зворотному боці листя уздовж прожилок. Цікаво, що період яйцевідкладення триває у п’явиць близько місяця, в той час як розвиток ембріону – всього декілька тижнів. Личинки комах покриті зеленуватим слизом, який захищає їх від пересихання під впливом сонячних променів. Розвиваючись, личинки п’явиць поїдають листя колосових зернових, а через два тижні відбувається заляльковування вже безпосередньо на культурі. Період перетворення лялечки на молодого жука становить 14 днів. Після чого шкідник із особливим задоволенням починає пошкоджувати рослини – від початку кущення до закінчення фази колосіння.

Мобільність, плодючість та витривалість, а також здатність пристосовуватись до різних погодних умов – все ці якості п’явиць не допомагають аграріям боротись із ними. Якщо не проводити профілактичної роботи та не організовувати заходів по знищенню даних шкідників, то вони можуть призвести до втрати врожайності пшениці більше, ніж на 50%.

Заходи боротьби із п’явицями:

  • післяжнивна оранка ґрунту, щоб мати можливість «дістати» жуків, які вже зібрались на зимівлю;
  • дотримання сівозміни;
  • використання гербіцидів для знищення небажаної рослинності, особливо злакової;
  • використання інсектицидів, якими зазвичай обробляють краї посівів у період перельоту молодих п’явиць, та після відродження личинок.

Грінфорт ХЦ 550 – високоефективний хімічний препарат, здатний миттєво реагувати на загрози у вигляді шкідливих комах. Цей засіб контактно-шлункової дії є прекрасним вибором для боротьби із п’явицями. Окрім цього, Грінфорт ХЦ 550 можна застосовувати для контролю таких шкідників як хлібна жужелиця, хлібний жук, злакова попелиця, клоп шкідлива черепашка – у посівах озимої пшениці та інших злакових культур. Також цей інсектицид, розроблений компанією «Украгроком», використовується для захисту яблуні, ярого та озимого ріпаку, гороху, цукрового буряку.