Септоріоз листя: симптоми та заходи боротьби

Септоріоз листя Септоріоз листя, що вражає багато сільськогосподарських культур, є одним із найпоширеніших та найвитриваліших грибкових захворювань, із яким досить складно боротись. Ця хвороба спричиняє значну втрату врожаю, тому, відповідно, завдає великих економічних втрат аграрній промисловості. Завдяки багаторічному досвіду боротьби із септоріозом та вивченню його особливостей, на сьогоднішній день існує немало способів профілактики даного захворювання та методів, що сприяють його знищенню. Проте, спочатку поговоримо про ознаки септоріозу листя.

         Септоріоз листя: як визначити?

Стебла, піхви та листя культур – це найулюбленіші зони для патогену септоріозу. До того ж, вражатись рослини можуть протягом усього вегетаційного періоду. Візуально дана хвороба проявляється у вигляді лінійних плям на обох сторонах листочків жовтувато-коричневого, іржаво-бурого та зеленувато-бурого відтінків. При цьому вони можуть мати жовту або темно-пурпурову облямівку з приблизним розміром 5-10 на 2-5мм. По центру плями розташовуються пікніки з темно-бурим відтінком та кулястої, дрібної форми.

На рослинних рештках (іноді – на сходах) патоген септоріозу листя зберігається як пікніки та міцелії. Проте, основним джерелом ураження культур є аскопори і конідії грибу Septoria tritici, що приходять разом із сильними дощами та потоками повітря. Оптимальною температурою для проростання грибу є 20ºС — 22ºС, але і за умови температури повітря від 9ºС до 28ºС він також розвивається у краплях вологи. Від 6 до 9 діб – це інкубаційний період захворювання. Протягом вегетаційного періоду збудник септоріозу листя дає декілька поколінь.

         Загрози, що несе септоріоз:

  • зменшення асиміляційної поверхні листя;
  • недорозвиненість колоса (у озимої та ярої пшениці);
  • за умови помірного розвитку захворювання втрати урожаю становлять від 10 до 20%, а при високому зараженні – 30-50%.

Що сприяє даному захворюванню? По-перше, це дощі, роса, вилягання рослин. А по-друге, це надмірне підживлення мінеральними добривами, особливо азотними.

Як запобігти септоріозу листя та як з ним боротись? Найпоширенішими методами є:

  • обов’язкова сівозміна;
  • вирощування стійких сортів культур;
  • механічна обробка рослинних залишків та сходів падалиці;
  • дотримання оптимальних термінів посіву та норм висіву зерна і насіння;
  • використання мінеральних добрив із вмістом марганцю, міді та бору;
  • обробка полів фунгіцидами.

До речі, одним із найефективніших засобів у боротьбі із септоріозом листя є вітчизняний фунгіцид Грінфорт Док. Висока якість, дієвість, надійність та відносно невисока вартість – це основні переваги даного препарату.