Хлібні жуки: як захиститись?

Хлібний жукКолосові зернові культури є важливим елементом системи харчування не лише людей, а й понад 100 видів комах, 3 різновидів кліщів та більше десяти видів гризунів. Спеціалістами аграрного сектору підраховано, що всі ці «любителі» зернових можуть приносити втрату врожаю більше ніж 80%, якщо не проводити активних дій щодо захисту посівів. Одним із найбільш злісних та розповсюджених шкідників, що завдають значної шкоди колосовим культурам, є хлібний жук. Якого, до речі, у народі називають кузькою.

Хлібні жуки: коротка характеристика

Поширені в усіх кліматичних зонах нашої країни, особливо у південній частині Лісостепу, у Степу (Київська, Вінницька, Полтавська, Харківська області). Цікавими є «гастрономічні вподобання» хлібних жуків: вони люблять ласувати зернами злакових культур, коли ті стають молочно достиглими. При цьому тверді зернятка жук вибиває на землю як несмачну і непотрібну річ. Жито, ячмінь, пшениця, дикі злаки – кузька завдає шкоди усім цим рослинам без винятку. А його личинки є ще більш небезпечними, адже, окрім вищеперерахованих культур, вони також живляться корінням кукурудзи, соняшнику, цукрового та червоного буряку, картоплі, тютюну та молодими саджанцями інших овочевих.

Як виглядають хлібні жуки? Синювато-чорного забарвлення, завдовжки 12-16мм. По тілу кузьок є різноманітні блиски: основна частина жуків має металічний відблиск, голову, щиток та передьоспинку прикрашає зеленуватий блиск. Надкрила комах мають темно-каштановий колір із чорною плямою біля щитка квадратної форми.

 Заходи захисту від хлібних жуків включають:

  • проведення глибокої оранки (щоб позбавитись від личинок), перед цим обов’язково потрібно злущити стерню;
  • використання методу міжрядкового обробітку ґрунту після механічної обробки культур (мається на увазі сапання) на 9-12 см;
  • застосування гербіцидів для знищення небажаної рослинності, яка захищає жуків від контролю зі сторони людини;
  • використання інсектицидів – хімічних препаратів, створених для боротьби із шкідливими комахами.

Компанією «Украгроком» розроблено та впроваджено до виробництва ефективний та надійний інсектицид контактно-шлункової та системної дії Грінфорт ДМ 400. Цей засіб швидко та надовго позбавить посіви колосових зернових культур від негативного впливу хлібних жуків. Крім того, його можна використовувати для захисту таких сільськогосподарських рослин як цукровий буряк, бобові, хмільники, виноградники, яблуні від широкого спектру комах-шкідників.