Яблунева плодожерка: як знищити?

Яблунева плодожеркаЗдавалося б, що може такого накоїти невеликий за розмірами непримітний сірий метелик? Проте, яблунева плодожерка (так називають цього шкідника) є величезною проблемою для більшості садів України. Окрім того, що основним «профілем» метелика є яблуні, він також завдає шкоди іншим плодовим деревам – груші, сливі, абрикосу, айві, персику, горіху. Особливо така його діяльність проявляється у неврожайні для яблук сезони.

Як виглядає яблунева плодожерка?

Розмах крил цього метелика становить 18-22мм, передні крила мають буро-сірий відтінок із фіолетовим відблиском. Їх також прикрашає багато поперечних хвилястих ліній. На кінчиках крил розміщені три вигнути скибочки бронзового кольору. Задні крила плодожерки також буро-сірі. У стані спокою вони мають вигляд даху.

Шкодочинність плодожерки надзвичайно висока. Так, цей метелик не просто псує плоди яблуні, а й призводить до втрати ними товарного вигляду, сприяє їхньому обсипанню ще у недозрілому стані. Крім того, є джерелом різних грибкових захворювань та шкідливих бактерій, які потім пошкоджують гектари садів. Цікавий факт: протягом сезону потомство однієї пари метеликів може попсувати 700-900 яблук. Тільки уявіть, як це багато! Втрати урожаю можуть сягати 90%.

Заходи боротьби із плодожеркою

  1. Найбільш вразливою плодожерка є на етапі личинок. Проте,він триває недовго – декілька годин, а потім гусениця ховається у яблуках. Цікаво, що коли пошкоджений плід падає додолу, шкідник покидає його протягом 1-2 днів та приступає до пошуків нового «дому». Через те, що боротись із метеликом досить складно, найкращим методом боротьби вважається профілактика:
  • необхідно зчищати кору з яблунь у місці знаходження лялечок;
  • варто пізньою осінню або ранньою весною перекопувати землю навколо дерев;
  • збирання опалих плодів – це запорука того, що гусінь не пошкодить здорові яблука;
  • потрібно в саду висадити квітучі рослини, які привернуть увагу ворогів плодожерки;
  • вважається, що запах помідорів відлякує метелика, тому можна висадити також і їх;
  • розміщення ловчих поясів на деревах, щоб гусінь із землі не змогла добратись до пункту призначення.
  1. Для відлову плодожерки використовуються так звані харчові приманки – у ємності, розвішені на деревах поблизу яблунь, наливають квас, яблучний сік, приправлений дріжджами.
  2. Застосування інсектицидів – один із найефективніших методів боротьби проти плодожерки. До речі, сьогодні на вітчизняному агрохімічному ринку представлений дійсно якісний, ефективний та відносно недорогий препарат, який випускається компанією «Украгроком», — Грінфорт ХЦ 550.