Стабільний високий урожай такої технічної культури як соняшник залежить від багатьох чинників: правильного вибору посадкового матеріалу, типу ґрунту, на якому планується вирощування, кліматично-погодних умов регіону, попередників у сівозміні тощо. Не останню роль у цьому переліку відіграє боротьба із бур’янами, які здатні суттєво вплинути на якість і кількість урожаю. Доведено, що при достатній засміченості небажаною рослинністю на ранніх етапах розвитку соняшника втрати урожаю можуть становити від 15 до 45%. І це не дивно, адже бур’яни – досить потужні конкуренти культурам за всі життєво необхідні ресурси, включаючи сонячне тепло і світло, ґрунтову вологу, макро- та мікроелементи і поживні речовини.

Гербіциди для соняшника – сучасне вирішення проблеми

На сьогоднішній день із впровадженням інноваційних технологій у виробництво пестицидів, хімічні засоби, що сприяють захистові культур від небажаної рослинності, істотно змінились. І їх не варто порівнювати із препаратами, наприклад, десятирічної давності. Сучасні гербіциди для соняшника – це цілком безпечні, нетоксичні (або малотоксичні), високоефективні, надійні, дієві пестициди, які не несуть загрози навколишньому середовищу і здоров’ю людини (звичайно, при правильному застосуванні). Крім того, такі засоби характеризуються меншою витратною нормою та більш високою біологічною активністю. Протягом тривалого періоду існування та постійного розвитку агрохімічної промисловості було винайдено більш ніж 1000 хімічно активних сполук, які можна застосовувати у якості препаратів для боротьби із забур’яненістю посівів. Також, варто зауважити, що на даний момент у світі випускається близько 200 різновидів гербіцидів, створених для захисту важливої олійної культури – соняшника.

Тому, незважаючи на досить негативне відношення до гербіцидів для соняшника, яке сформувалось у пересічних громадян під впливом друкованих ЗМІ і телебачення, їхнє використання є доцільним, економічно вигідним та обґрунтованим для вітчизняного аграрного сектору.

Економічне обґрунтування застосування гербіцидів

Зберегти чистоту посівів – це завдання не лише складне, а й досить вартісне. Тому в кожному окремому випадку сільськогосподарське підприємство проводить оцінку ситуації з посівами, і лише тоді приймається рішення – використовувати гербіциди чи ні. В основі даного оцінювання лежить звичайна логіка: підраховуються втрати прибутків в залежності від рівня засміченості бур’янами та витрати на закупівлю хімічних препаратів.

Відомо чотири методи проведення досліджень рівня забур’яненості:

  • окомірний;
  • кількісний;
  • ваговий;
  • кількісно-ваговий.