Сучасне сільське господарство – це величезні засіяні площі, розвинена інфраструктура та найновіші технології, які допомагають швидше, легше та ефективніше вирішити будь-яку проблему та отримати прекрасний результат. Однією із таких технологій сміливо можна назвати хімічні препарати, що сприяють захисту культур від різноманітних негативних факторів. А серед пестицидів окремо варто виділити гербіциди – засоби, які допомагають здійснювати контроль за небажаною рослинністю у посівах культур.

Чому взагалі питання знищення бур’янів стоїть так гостро? Пояснити це просто: вони складають серйозну конкуренцію культурам за поживні речовини, мінерали, вологу, сонячні промені, тобто за всі ті чинники, які мають надважливе значення для росту і розвитку сільгоспрослин. Якщо з бур’янами не боротись, то результат не змусить себе чекати довго – навряд чи така безвідповідальна господарська діяльність принесе гарні плоди у вигляді високих урожаїв.

Коротка класифікація гербіцидів

Мати уявлення про способи і характер впливу на небажану рослинність, про швидкість дії та тривалість захисту цих хімічних засобів необхідно, щоб правильно обирати гербіциди для успішного проведення господарської діяльності. Отже:

  • за характером впливу на бур’яни гербіциди діляться на суцільної та селективної (вибіркової) дії. Суцільні – із назви зрозуміло, що ця група препаратів знищує на своєму шляху все: і небажану рослинність, і сільгоспкультури. Саме тому їх рекомендовано використовувати на дуже засмічених бур’янами площах, які не призначені для посіву культур (наприклад, у чагарниках та лісосмугах). Суцільні гербіциди варто застосовувати у період, коли вже зібраний урожай або ж з метою підготовки поля до посівних робіт. Селективні – згубно впливають лише на небажану рослинність, не чіпаючи при цьому культур.
  • за способом проникнення у бур’ян виділяють гербіциди ґрунтові та післясходові. Останні проникають у рослини через зелені органи (листя, пагони,стовбур), тому і використовуються лише після появи і бур’яну, і культур на поверхні землі. Ґрунтові ж гербіциди мають здатність потрапляти у рослину через її кореневу систему та проростаюче насіння, і, таким чином, знищувати бур’ян.

Що таке гербіциди системної дії?

І селективні, і суцільні препарати, що контролюють небажану рослинність, мають ще декілька підгруп, а саме: вони поділяються на гербіциди контактні та системні.

Засоби системної дії характеризуються тим, що їхня діюча речовина може пересуватись по рослині від місця контакту до точок росту і сприяти загибелі бур’яну, при чому як його зеленої маси, так і кореневої системи. Такий тип гербіцидів найбільш ефективний проти багаторічних рослин, адже вони володіють розвиненою кореневою системою, яка просувається глибоко у ґрунт, а тому її важко «дістати» іншими препаратами.