Використання хімічних речовин для боротьби із забур’яненістю посівних площ – це практика не нова і, до того ж, надзвичайно поширена у світі. Дійсно, на сьогоднішній день навряд чи можна назвати більш ефективний та результативний метод контролю небажаної рослинності, аніж гербіциди. Проте, існують різні думки з приводу активного застосування вказаного виду пестицидів, і не всі вони є позитивними. Не так давно у центрі уваги спільноти був один із найбільш відомих засобів захисту рослин – гліфосат, недоліки та переваги якого широко висвітлювались у багатьох світових ЗМІ. У цьому матеріалі ми будемо намагатись дати відповідь на питання: використовувати все ж таки гліфосат та гербіциди на його основі у господарській діяльності чи ні?

Гліфосат: переваги

  1. Вважається найпопулярнішою активною хімічною речовиною у всьому світі. Випускається з 70-х років 20-го століття. Перший патент на виробництво гліфосату та засобів на його основі мала американська корпорація «Монсанто».
  2. Секрет успіху даного гербіциду простий – він володіє надзвичайно високою ефективністю щодо знищення бур’янів у посівах сільськогосподарських культур. Застосовується в якості як засобу суцільної дії, так і вибіркової. До речі, торговою маркою Грінфорт розроблено вітчизняний гербіцид на основі калійної солі гліфосату – Грінфорт КС 500.
  3. Чудово «працює» проти багаторічної смітної рослинності. Найчастіше застосовується для захисту посівів кукурудзи, колосових зернових (особливо ярих), овочевих культур, соняшника, рапсу, сої, багаторічних трав, баштанних, у садах. Налічується більш ніж 300 різновидів бур’янів, які підпадають під вплив гліфосату.
  4. Вказана активна речовина потрапляє у рослину через зелені органи, дуже рідко – через коріння. П’яти – десяти днів достатньо, щоб бур’ян загинув (іноді цей термін може сягати до 30 діб, зважаючи на погодні умови, вид смітних рослин).
  5. Норма використання гліфосату становить від 0,65 до 6 кг на один гектар. При застосуванні мінімальних норм гербіциду, вже через 2 тижні можна засівати культури на оброблених площах.

Недоліки даної хімічної речовини

Незалежні дослідження, які стосувались впливу гліфосату на навколишнє середовище, довели, що він розкладається у ґрунті (в залежності від кліматичних умов та інших обставин) протягом 3 років. Стійкість цього гербіциду у воді нижча, проте у річковому мулі він може розкладатись до 60 діб.

Гліфосат має здатність до міграції. Так, за спостереженнями, його знаходили на відстані 800 метрів від площі, куди він був внесений. А це значить, що під вплив засобу можуть потрапляти території, які для цього не призначені.