Агрохімікати – це потужний інструмент у руках аграріїв, що здатен не лише вирішити більшість проблем, які супроводжують вирощування сільгоспкультур, а й позитивно вплинути на їхню урожайність. На жаль, українські сільгоспвиробники мають негативний досвід надмірного використання пестицидів у своїй діяльності, що не найкращим чином відображається і на ґрунтах, і на безпечності вирощеної продукції, і на навколишньому середовищі в цілому. Дуже часто від безконтрольного застосування хімічних засобів захисту рослин страждають корисні комахи, зокрема, бджоли. А їхню роль у багатьох природних процесах важко недооцінити.

Плодові дерева, гречка, ріпак, соняшник – без запилення бджолами вказаних цінних культур отримати високі урожаї неможливо. Вважається, що ці корисні комахи несуть відповідальність за більш ніж 30% забезпечення урожайності. Отже, що саме шкодить бджолам?

Хімічні засоби захисту рослин, небезпечні для бджіл

Свого часу геніальний вчений Ейнштейн сказав, що коли на Землі зникнуть бджоли, то вона загине. І це дійсно так, адже без корисної діяльності бджіл зникнуть багато різновидів рослин, у тому числі і сільськогосподарського призначення. Проте, навіть така серйозна загроза не заважає деяким сільгоспвиробникам зловживати агрохімією.

Так, найбільш небезпечними для бджіл серед усіх хімічних засобів захисту рослин є інсектициди – препарати, метою використання яких є знищення шкідливих комах. До того ж, ще одна небезпека – це усі різновиди комбінованих пестицидів. З іншого боку, виконуючи декілька нехитрих правил, можна з легкістю уникнути отруєння бджіл шкідливими для них хімічними речовинами.

Для початку, на сьогоднішній день розроблено та випускається достатня кількість агрохімікатів, в основі яких знаходяться безпечні для бджіл діючі речовини. Такі препарати, до того ж, не є фітотоксичними. Вітчизняна торгова марка «Грінфорт» у лінійці своїх засобів теж має високоефективні і при цьому абсолютно безпечні засоби захисту рослин.

По-друге, обов’язкова умова – це чітке дотримання інструкції по використанню будь-якого пестициду, без збільшення дози і частоти внесення. Цього достатньо, щоб уникнути не лише проблем із корисними комахами.

По-третє, важливо, щоб органи державного регулювання контролювали діяльність аграріїв на рахунок застосування хімічних препаратів.

Що каже закон

Стаття 37 ЗУ «Про бджільництво» зобов’язує аграріїв, що використовують у своїй діяльності пестициди, попереджати не пізніше, ніж за три дні перед запланованою обробкою посівів міські, селищні, сільські ради, Державну фітосанітарну інспекцію, пасічників, а також інформувати населення через радіо або друковані ЗМІ.