Сучасне сільське господарство для вирішення поставлених цілей, а саме: для отримання високих урожаїв, використовує різноманітні способи та методи, які допомагають уникнути багатьох проблем та забезпечують активний розвиток культур. Окремо серед усіх господарських «хитрощів» варто виділити засоби захисту рослин, що уберігають посіви від бур’янів, комах-шкідників, кліщів, гризунів, грибкових захворювань тощо, а також виконують багато інших, не менш важливих функцій. На сьогоднішній день найбільшою популярністю користуються хімічні препарати, створені для захисту культур, які мають назву пестициди.

Застосування пестицидів – досить суперечливе, особливо зі сторони звичайних покупців овочів, фруктів, плодів, а також продуктів, створених на рослинній основі. Останнім часом засоби масової інформації висвітлюють тему використання хімічних засобів захисту рослин як вкрай негативний фактор. Тому у суспільстві і складається думка про пестициди як про найбільше зло з усіх існуючих. Проте, не все так просто, адже хімічні препарати мають як свої плюси, так і мінуси.

Хімічні засоби захисту рослин: з історії виникнення

Вважається, що перша згадка про пестициди була у поемах Гомера «Іліада» та «Одісея». Там йшлось про використання сірки для відлякування шкідників від посівів. 1939 рік – це рік виникнення синтетичних засобів захисту рослин. «Творець» пестицидів німецький науковець Пауль Герман Мюллер навіть був удостоєний Нобелівської премії за те, що відкрив інсектицидні властивості ДДТ – хлорорганічного пестициду, який врятував мільйони європейців від загибелі від малярії, тифу та багатьох інших небезпечних хвороб. Втім, негативні наслідки від використання таких хімічних препаратів проявили себе лише через декілька десятиліть.

Вплив пестицидів

Звичайно, пройшло майже сто років з того часу, як винайшли перші агрохімікати. Сьогодні хімія вже зовсім інша – більш безпечна для навколишнього середовища та здоров’я людини. Якщо використовувати пестициди згідно інструкції, не перевищуючи норму, то жодних негативних наслідків це не принесе. Все ж, варто пам’ятати, що хімічні засоби захисту рослин можуть:

  1. Пригнічувати біологічну активність ґрунтів, знищувати корисні мікроорганізми, черви, а також знижувати загальну родючість.
  2. Забруднювати екосистему отруйними хімікатами, які призводять до загибелі корисних комах, птахів, тварин, риб.
  3. Впливати негативно через продукти харчування на стан здоров’я людини, а саме: погіршувати стан нервової системи, призводити до виникнення злоякісних та доброякісних пухлин, отруювати легені через дихальні шляхи, а також вкрай негативно впливати на розвиток майбутньої дитини у вагітної жінки.