ОСНОВНІ ПРАВИЛА І НОРМИ ВНЕСЕННЯ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ
Без основних елементів живлення (азоту, калію і фосфору) рослина не може розвиватися повноцінно. Як правильно вносити мінеральні добрива, щоб культури інтенсивно росли і давали відмінний урожай. Найчастіше в ґрунті недостатньо азоту, калію і фосфору. До того ж ці речовини швидко вимиваються під час затяжних дощів. Тому без додаткового внесення мінеральних добрив з основними макроелементами в складі ніяк не обійтися.
АЗОТНІ ДОБРИВА

Всі добрива, у складі яких є азот, вносять навесні. Вони добре розчиняються у воді і швидко надходять в кореневу систему. Восени застосовувати азотні добрива не рекомендується, оскільки вони можуть знизити зимостійкість рослини.

АМІАЧНА СЕЛІТРА (АЗОТНОКИСЛИЙ АМОНІЙ)

Це добриво (з вмістом азоту близько 35%) випускається у вигляді порошку або гранул. Його вносять під час весняної обробки грунту. При цьому аміачну селітру можна сміливо змішувати з суперфосфатом і калійної сіллю.
Добриво можна як вносити в грунт в розчиненому вигляді, так і рівномірно розсипати гранули (30-40 г на кв.м).

СУЛЬФАТ АМОНІЮ (СІРЧАНОКИСЛИЙ АМОНІЙ)

Це добриво (21% азоту і 24% сірки) робить грунт дуже кислим, тому його не можна змішувати з гашеним вапном і золою, щоб не погубити рослини. Сульфат амонію також добре розчиняється в воді, відмінно засвоюється всіма культурами і при звичайному поливі досить тривалий час вимивається з грунту.

СЕЧОВИНА (КАРБАМІД)

Це найпопулярніше добриво, в якому міститься 45% азоту. Застосовують його як при весняній обробці грунту, так і в якості позакореневого підживлення. При цьому сечовину можна змішувати з попередньо нейтралізованим суперфосфатом.

СЕЛІТРА НАТРІЄВА І КАЛЬЦІЄВА

У натрієвої селітри (азотнокислий натрій) і кальцієвої селітри (азотнокислий кальцій) міститься близько 16% азоту. Ці добрива підлужують грунт і застосовуються під час її весняної обробки.

ФОСФОРНІ ДОБРИВА

Фосфор сприяє зав'язі плодів і ягід, а також підвищує зимостійкість рослин. Фосфорні добрива бувають різних форм:
• розчинні (суперфосфат) – вносять в грунт навесні і восени, нерідко – в поєднанні з іншими мінеральними добривами;
• малорозчинні (фосфоритне і кісткове борошно) – використовують восени;
• нерозчинні (преципітат, томасшлак) – призначені лише для дуже кислих грунтів і застосовуються під оранку.

СУПЕРФОСФАТИ

Суперфосфат (простий і подвійний) – найбільш поширене фосфорне добриво, яке випускається у вигляді дрібних гранул. Його застосовують як при збагаченні грунту, так і в якості позакореневих підживлень.

ФОСФОРИТНЕ БОРОШНО

Це добриво застосовують окремо від вапна, кальцію і золи. При цьому його вносять тільки в кислий грунт: в субстраті з нейтральною і лужною реакцією фосфор розчиняється і рослинами не засвоюється.Щоб фосфоритне борошно краще засвоювалася, максимально подрібніть його та перед внесенням в грунт змішайте з кислими добривами або гноєм.
Завдяки калію рослини більш стійкі до захворювань і краще переносять несприятливі погодні умови. Цей елемент особливо важливий для розвитку і зростання соняшнику, гречки та різних овочів, зокрема, буряка і картоплі. Зернові культури менш чутливі до дефіциту калію. При розрахунку дози калійного добрива врахуйте, що в важких (глинистих) грунтах калію більше, ніж в легенях (особливо торф'яних).

Існують 2 види калійних добрив:
1. Хлористі (вносять восени, так як за зиму хлор з грунту випаровується).
2. Сірчанокислі (застосовують восени, навесні і влітку, але в малих дозах).
Рослини не можна підгодовувати калійними добривами під час появи перших сходів і формування кореневої системи.

СУЛЬФАТ КАЛІЮ
У цьому універсальному добриві міститься 50% калію і немає хлору. Сульфат калію добре розчиняється в воді і зазвичай застосовується навесні в якості основної підгодівлі.

ХЛОРИСТИЙ КАЛІЙ

Це добриво містить 65% калію. Також в ньому є хлор, який закисляє грунт, тому щоб нейтралізувати кислотність, перед використанням слід додати вапно.

КАЛІМАГНЕЗІЯ (СУЛЬФАТ КАЛІЮ І МАГНІЮ)

Це калійне добриво придатне для грунтів з низьким вмістом магнію. Воно добре засвоюється корінням рослин і зазвичай використовується в якості основної весняного підживлення.
калійна сіль
У цьому добриві міститься багато хлору, тому воно може виявитися згубним для чутливих культур (помідорів, картоплі). Калійну сіль вносять в грунт виключно восени, коли готують ділянку до зимівлі.

20 грудня / 2020